Premalo se u Lijepoj našoj govori o ljudima kao što je Glasnović, a njegova biografija baš to zaslužuje.
General je naime rođen ’54. u Zagrebu, s obitelji seli u Kanadu gdje pet godina služi u ondašnjoj vojsci. Godinu i pol bio je u francuskoj Legiji stranaca. U Hrvatsku dolazi u kolovozu 1991. Priključuje se Zboru narodne garde. To mu je bila treća vojska. Vodio je borbena djelovanja u Lici, ratovao je na Južnom bojištu. Nakon pada Vukovara prelazi po zapovjedi u Tomislavgrad, u Bosnu i Hercegovinu, gdje je trebalo obučavati nove postrojbe. Priključen je bojni Zrinski na kraju 1991. Sudjeluje u borbama na Kupresu u travnju 1992. gdje je teže ranjen.
Dobio je metak pored srca. Priča se da je suborcima tada poručio ”ostavite mi jednu bombu za mene i četnike a vi se izvlačite“. Preko snijegom zametenih planina Bugojna, Glasnović tada biva izvučen do franjevačkog samostana u Rami, odakle je prebačen u Split. Dva mjeseca bio je izvan stroja, ali vojničko srce tu stegu nije izdržalo pa iz bolnice u Splitu bježi na kupreško ratište te u listopadu ’92. preuzima brigadu Kralj Tomislav, dok mu brat Davor biva zarobljen na Kupresu gdje prolazi torture u sprskim zatvorima.
U njegovoj brigadi u Tomislavgradu bilo je i oko 500 Muslimana. Kada je počeo hrvatsko-muslimanski sukob u BiH, oni su razoružani, Glasnović je tada bio na rubu suza, ali nikome se ništa nije dogodilo. Nakon potpisivanja Washingtonskog sporazuma postaje zapovjednik Prve gardijske brigade HVO-a (Hrvatskog vijeća obrane) kada počinje operacija Cincar u kojoj je ta brigada sudjelovala u oslobođenju Kupresa. U svibnju 1994. smijenjen je s tog položaja te postaje zapovjednik Zbornog područja Tomislavgrad. Bio je zapovjednik HVO-a u sklopu Hrvatskih snaga (HV i HVO) kojima je zapovijedao general Ante Gotovina prilikom operacija oslobađanja dijelova BiH poslije operacije Oluja. Poslije čuvenog Daytonskog sporazuma, s kojim okončava rat u BiH, postaje programski menager za program vojne stabilizacije u Sarajeve te je godinu dana bio zapovjednik Hrvatskog gardijskog zbora.
U mirovinu ga šalje Stipe Mesić, a premda je bio hrvatski dragovoljac od 1991. nakon prisilnog umirovljena vodio je još jednu bitku, onu pravnu jer 2000. na sudu to je morao dokazivati, pa po završetku procesa odlazi u mirovinu, najavljivao je pitanje memoara, a danas s političke pozornice govori ono što su mnogi građani Lijepe naše godinama čekali, i željeli čuti. (I. Međugorac, Dnevno.hr)
Hvala za ovu kratku biografiju junaka !
OdgovoriIzbrišiGodinama se pitam zašto nema heroja Domovinskog rata u javnosti, čak ni priča o njima nema.
Nikad mi nije jasno zašto SVI šute o tom.
U pravu ste ... Kao da je to sve smišljeno da se što više umanji naša pobjeda u DR-u! Lp
IzbrišiAmeri bi snimili stotine filmova vec od svojim herojima ,pogotovo na ovakve istinite price
OdgovoriIzbrišiKapa do poda
OdgovoriIzbrišiNEKI NIKADA NECE SHVATITI ŠTA JE ZAJEDNISTVO HRVATSKOG NARODA I KOJA JE SNAGA U TOME, PLAČE MI SE KAD VIDIM OVE JUGOSLOVENSKE GRUPE I STRANICE KAKO BLATE LAVOVE IZ DEVEDESETIH.
OdgovoriIzbrišiNemogu razumit koje je to sila koji nije dozvolila da heroji zaustave Mesica I drugove da uzmu vlast ako su znalu sto sto do.
OdgovoriIzbrišiDa smo bar više imali ovakvih hrvatskih branitelja, a poslije hrvatskih generala, a danas Domoljubnih političara kakav je hrvatski ratni general Željko Glasnović
OdgovoriIzbrišiMoj naklon hrvatski generale i rado vas slušam u Hrvatskom Državnom Saboru
Pogotovo kad pripadnicima YUgosrpskog SDP-a i oporbi kažete, začepi druže dok ja govorim, kao neki dan masnoguzom antihrvatskom parazitu i kozojebu Gordanu Marasu
Pišo sam od smijeha 🤣🤣🤣